Image default
Erkek Sağlık

Varikosel Erkekleri Tehtid Ediyor!

Hastalıklar günümüzde giderek artan ve çeşitlenen problemlerdir. Bu yüzden sağlık bütün insanlık için hayatın odak noktası olmalıdır. Erkek hastalıklarına bakıldığı zaman “Varikosel” ön sırada yer alır. Halk arasında kısırlık olarak betimlenen Varikosel, erkeklerde ortalama %40 civarında yaygın olarak görülür. Kısaca bilimsel olarak anlatmak gerekirse, testislerdeki toplardamarın zamanla varisleşmesidir. Testis ısısının yok olması, kirli kan içindeki zehirli partiküllerin testiste birikmesi ve kan akımını bozması testisin işlevini kaybettirir. Böylece sperm ve testosteron üretimini durdurur. Varikosel çok ağır sporlarla uğraşan veya kabızlık sorunu yaşayan erkeklerde görülür. Bunun nedeni basıncı vücutta tek bir bölgeye yoğunlaştırmaktır. Günümüzde erkek arkadaşları tehdit eden bu hastalığın belirtileri ve tedavi süreciyle ilgili bilgi sahibi olacaksınız.

Varikosel Belirtileri

Damarlar genişler ve bir süre sonra bacaktaki varisler gibi görünür bir hal almaya başlar. Testislerinizde ısı veya terleme hissediyorsanız ve bunların yanı sıra şişkinlik, kabarıklık ve şiddetli bir ağrı varsa Varikosel olma riskiniz yüksektir. Varikosel ağrısından bahsetmişken, kasık ve bacak bölgesine yayılan şiddetli ağrılar yaşıyorsanız geçici bir çözüm olarak ağrı kesici kullanabilirsiniz. Bu hastalığınızı tamamen geçirecek bir çözüm önerisi değildir. Cinsel bir eylem sonrasında Varikosel ağrısı kendini daha çok gösterir.

Varikosel Tedavi Süreci

Varikosel, beslenme ile yok edilecek bir hastalık değildir. Bu hastalığı fark ettiyseniz hemen muayene olmanız gerekir. Varikoseli hafif geçiren hastalar iin antioksidan ajanlar önerilir. Fakat kısırlık seviyesine ulaşan hastalar için ameliyat gerekir. Ameliyattan sonra hastalığın tekrarlama olasılığı çok düşüktür. Ameliyattan sonra 90 gün beklenir ve belirli aralıklarla sperm kontrolü yapılır. 90 gün beklenmesinin sebebi normal sperm evresinden olgun sperm yapımına geçen sürenin 90 gün olmasıdır. Kısırlıkla ilgili korkularınız varsa doktora görünmeniz tavsiye edilir. Mikrocerrahi uygulamaları sizin bu korkunuzu sıfıra indirir. Erkek arkadaşların çok dikkat etmesi gerek.

Benzer Yazilar

Sperm Nedir ve Sperm Sayısı

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Vücutlarında Dikkate Almaları Gereken Belirtiler

Ahmet DOĞDU

Seks Sırasında En Çok Tercih Edilen Pozisyonlar

Ahmet DOĞDU

Erkekler için; Günlük Ayak Bakımı

Ahmet DOĞDU

Seks için en uygun saat

Ahmet DOĞDU

Testosteron Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Yorum Yaz