Image default
Erkek Sağlık

Varikosel Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır

Varikosel hastalığı testislerdeki kanı boşaltan toplardamarın genişlemesi yani varisleşmesi durumuna verilen isimdir. Erkeklerin %15’inde varikosel durumu görülür ve aynı zamanda erkeklerdeki kısırlığın başlıca sebepleri arasında yer alır. Vaikoselin sol testiste görülme oranı %90’dır.

Belirtiler Nelerdir?

Varikosel testisin üzerinde şişlik, kabarıklık, ağrı, terleme ve sıcaklık hissi ile kendini belli eder. Zaman ilerledikçe bacaklarda oluşan varislerdeki gibi damarlar belirginleşip dışarıdan görünür hale gelebilir. Nadir olarak gözükse de kimi hastalarda testisin küçülmesi de belirtiler arasında yer almaktadır.

Tanı Nasıl Konulur?

Varikosel tanısını koyabilmek için doktorlar genital muayeneyi tercih etmektedir. Hasta ayakta ve dik dururken testisler ve genital bölge gözlemlenir. Damarda sertleşme olup olmadığı tanısı bu şekilde konulabilir. Bununla birlikte varikoselin derecesinin de tespiti önemlidir. Derece tespiti için Skrotal Doppler ulrasonografi çekilmesi istenilir. Bunun sonucunda ameliyat edilme durumu değerlendirilir.

Tedavi Süreci Nasıldır?

Tanı konulduktan sonra testisler arasında boyutsal olarak fark olup olmadığına ve kıvamına bakılır. Semen analizi yapılarak sperm parametreleri değerlendirilir. Eğer sperm parametrelerinde bir sorun yoksa ameliyat gerekliliği olup olmadığı tartışılır. Beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol tüketimi ve toksik maddelere maruz kalmak sperm parametrelerini bozabilen faktörlerdir. Ameliyat gerekmeyen hastalarda sperm parametrelerini ve sperm ortamını düzeltici antioksidan ilaçlar ve belirli beslenme yöntemleri hastaya önerilir. Ameliyat yapılacak hastalara mikrocerrahi yöntem uygulanır. Kasık bölgesine açılan 2 cm ebadındaki kesikten testis damarına ulaşılır ve toplardamar diğer damarlardan ayrılarak bağlanır. Ameliyat süresi 1 ila 2 buçuk saat arasında değişiklik gösterir.

Ameliyat sonrasında hastaların %65’lik kısmında sperm parametresinde düzelme görülür. Eğer ameliyattan 6 ay sonrasında sperm parametrelerinde düzelme görülmez ise, diğer faktörlerde göz önüne alınarak tüp bebek yöntemine başvurmakta fayda vardır.

Olayın başına dönecek olursak, varikosel tanısı konan her hastanın ameliyat edilmesi beklenmez. Kimi hastalar normal yoldan çocuk sahibi olmak ister ve bu kişiler için ameliyat denenebilir. Tabi %40’lık bir dilimle sperm parametrelerinde değişim gözlenmezse yine de tüp bebek tercihi daha doğru olmaktadır. Genç hastalar için ameliyat daha çok öncelikli durumdadır. Yaşı olupta varikosel tanısı konan hastalar için ameliyat ile zaman kaybetmemeleri önerilir ve tüp bebek merkezlerinde tedavi seçeneğine yönlendirilmelidirler.

Benzer Yazilar

Testosteron Seviyenizi Düşüren 4 Şey!

Editor

Sperminiz sizi hasta ediyor haberiniz yok!

Ahmet DOĞDU

Şiddet Eğilimi Ölçeği Nedir?

Editor

Saç Dökülme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Editor

Her gün tıraş olmak, kıl dönmesi ve sivilcelere sebep olur mu?

Ahmet DOĞDU

Erkekte kısırlığın en önemli sebebi!

Ahmet DOĞDU