Image default
Vajinalog + 18

Vazektomi Nedir? Erkekte Kısırlaştırma Neden Yapılır?

Vazektomi, erkeklere uygulanan kısırlaştırma işlemidir. Erkeğe yapılan cerrahi sterilizasyon işlemi ile spermin depolandıkları bölgeye geçişi kalıcı olarak engellenir. Erkeklerde kısırlaştırma olarak bilinen bu uygulama sonrasında boşlamada oluşan sıvının miktarı ve renginde hiçbir farklılık olmaz. Ancak sperm hücrelerinin geçişi engellendiği için mikroskopla bakıldığında sperm hücrelerinin olmadığı görülür. Vazektomi nedir denildiğinde spermin vücutta tutulması işlemidir de denebilir.

erkek-cinsel-saglik

Vazektomi nedir denildiğinde bir diğer adı da kısırlaştırma işlemi olarak adlandırılır. Ancak bu cerrahi işlemi yapan erkeğin cinsel hayatında hiçbir değişme olmayacaktır. Sertleşme sorunu, boşalma sırasındaki sıvı miktarı ve renginde değişme, olmayacaktır. Erkeklerde kısırlaştırma uygulaması, ilerde çocuk sahibi olmak istemeyen bireylerin, istenmeyen gebelikle karşılaşmak istemeyenlerin, belirli bir yaşın üzerinde olup çocuk sahibi olmak istemeyenlerin, düzenli ilişkisi olan ve kadının doğurganlık yaşının sonlarına geldiği durumlarda çiftler ve erkekler vazektomi yöntemini tercih edebilirler. Bu yöntem ile birlikte tüplerde meydana gelecek hasar daha sonra eski haline dönülmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle karar alırken aceleci davranılmamalı ve doğru tespit yapılmalıdır.

erkek-saglik

Vazektomi nedir sorusunun doğruca yanıtı olarak iyi bir aile planlamasıdır diyebiliriz. Erkeklerde kısırlaştırma bir üroloji uzmanı tarafından ve gerekli tespitler, testler ve muayenelerin yapılmasının ardından yapılabilir. Herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte vazektomi yaptıran erkeklerde, ağrı, kanama, cinsel isteksizlik ve güçsüzlük, alerjik reaksiyonlar gibi etkiler geçici olarak görülebilir. Ağrı, özellikle ilk 24 saat oluşabilir.  Nadiren de olsa enfeksiyon kapma ihtimali bardır. Ödem ve kanama yapma ihtimalide de düşüktür. Psikolojik olarak cinsel isteksizlik görülebilir ve zamanla giderilir. Bu cerrahi uygulamayı yapmadan önce eşinizin onayını almalı, geri dönüşte sorunlar yaşanabileceğini ve kısırlığın kalıcı olabileceğini unutmamalısınız. Uygulama yapıldığı ilk dönemlerde testlerin neticelenmesini bekleyin. Çünkü uygulamanın kesin çözüm ürettiği, uygulama sonrası testler sayesinde görülür. Testler kesinleşene kadar diğer doğum kontrol yöntemlerini uygulayın.

Benzer Yazilar

Güçlü Kadın Karakterler Hollywood’u fethediyor!

Ahmet DOĞDU

Kadınların İlgisini Çekme Yolları

Ahmet DOĞDU

Azoospermi Tedavisinin Vazgeçilmez Parçası Tese Nedir

Ahmet DOĞDU

Erkekleri Tahrik Eden Kadın Davranışları

Ahmet DOĞDU

Bir Ön Sevişme Savaşı; Tek El ve Kopça

Ahmet DOĞDU

Kadınların Dokunulmasından Hoşlandığı Bölgeler

Yorum Yaz