Image default
Kapak

Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Herkes başka ülkeleri gezmek ve görmek ister. Fakat ne yazık ki vize almak çok da kolay bir şey değildir. Böyle durumlarda vize istemeyen ülkelere giderek gönlünüzce gezip farklı kültürlere tanıklık edebilirsiniz. Vizesiz gidebileceğiniz ülkeler çeşitlilik göstermektedir. Bu ülkeleri sizin için derledik.

Vizesiz gidebileceğiniz ülkeler nelerdir? Devamı yazımızda…

  • Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

Vize istemeyen ülkelerden en çok ilgi görenler Avrupa Ülkeleri oluyor. Sadece pasaportunuzla beraber Karadağ, Andorra, Beyaz Rusya’ya rahatlıkla gidebilirsiniz. Andorra isimli yer Fransa’ya  çok yakın bir konumda bulunması ile biliniyor. Kayak sporu ile ilgileniyorsanız Andorra’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burada 90 gün süresince vizesiz konaklayabilirsiniz.

Karadağ ise gece hayatına alışkın biriyseniz ve plajda vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız sizin için bulunmaz bir fırsat diyebiliriz. Karadağ ülkesinde de aynı Andorra’da olduğu gibi pasaportunuzla birlikte 90 gün süresince konaklama şansınız var.

Gelelim Beyaz Rusya’ya. Mimari açıdan ilgi çekici şeyler görmek isteyen biriyseniz Beyaz Rusya’yı mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor diyebiliriz. Hava durumunun sizi zorlamamasını istiyorsanız buraya tercihen Haziran ayından itibaren gitmelisiniz. Fakat şöyle bir durum var burada 90 gün değil 30 gün boyunca vizeniz olmadan kalabiliyorsunuz. Şu ayrıntıyı da atlamayın; Beyaz Rusya’ya giriş yapacağınız zaman yurtdışı sağlık sigortanızın olması gibi önem teşkil eden bir kural var. Aksi halde ülkeye giriş yapma hakkınız bulunmuyor.

 

  • Vize İstemeyen Afrika Ülkeleri

Afrika’da vize istemeyen üç ülke var. Güney Afrika, Fas ve Tunus. Fas’ta 90 gün boyunca vizesiz konaklanabiliyor. Kazablanka, Marakeş gibi filmlere bile konu olmuş olan şehirlerini gezip görebilirsiniz.

Güney Afrika ise safari yapmak için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Birçok farklı hayvanı bizzat yaşadıkları ortamda görmek ve incelemek istiyorsanız Güney Afrika’da vizesiz geçirebileceğiniz 30 gününüz var.

Tunus ise özellikle yaz mevsiminde iyi vakit geçirilebilecek güzel plajlara sahip bir ülke. 90 gün boyunca Tunus’ta vizesiz bir şekilde konaklayabilirsiniz.

 

  • Vize İstemeyen Balkan Ülkeleri

Vize istemeyen balkan ülkeleri Sırbistan, Bosna Hersek ve Makedonya.

Sırbistan vizesiz bir şekilde 90 gün boyunca konaklamanıza izin veriyor. Sırbistan denildiğinde akla sanatsal öğeler gelir. Sadece kültürel ve sanatsal özellikleri ile değil gece hayatı ile de nam salmış bir ülkedir.

Bosna Hersek, 60 gün boyunca sizden vize istemiyor. Yapıları ile ilgi çekiyor. Doğal öğeleri ile de fazlasıyla gezip göreceğiniz bir yer oluyor.

Makedonya’da ise vizesiz bir şekilde 90 gün boyunca konaklayabiliyorsunuz. Tarihsel öğeleri ile ilginizi çekebilecek bir ülke.

 

 

  • Vize İstemeyen Asya Ülkeleri

    Tayland, Maldivler ve Hong Kong’a vizesiz bir şekilde giriş yapabiliyorsunuz. Tayland 30 gün, Hong Kong 90 gün, Maldivler ise 30 gün boyunca sizi vizesiz bir biçimde kabul ediyor.

Tayland’da tatil için iyi bir seçenek olan Phuket’i ziyaret edebilir, Bangkok’taki müzeleri gezebilirsiniz.

Hong Kong’ta ise Uzak Doğu ile alakalı birçok şeyi inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Ziyaret eden birçok kişi muson yağmurlarını çok sevdiğini söylüyor.

Maldivler ise berrak denizi ile dikkat çekiyor. Maldivler’de denizin tadını sonuna kadar çıkarabilirsiniz.

 

  • Vize İstemeyen Amerika Ülkeleri

    Peru, Brezilya, Uruguay vize istemeyen Amerika ülkeleridir. Peru’da ve Uruguay’da 6 ay süresi içinde 90 gün sınırını geçmediğiniz sürece vizesiz konaklayabiliyorsunuz. Brezilya’da ise 90 gün vizesiz konaklayabilirsiniz.

Brezilya denilince akla Rio gelir.

Peru’da müze, katedral gibi yerleri gezebilirsiniz.

Uruguay’da ise kültürel açıdan birçok yer görüp gezebilirsiniz. Solis Theatre, Plaza Independencia gezebileceğiniz yerlerden yalnızca birkaçı oluyor.

 

  • Vize İstemeyen Ortadoğu Ülkeleri

Lübnan, Katar vize istemiyor. Lübnan’da 90 gün vizesiz konaklayabilirsiniz. Katar’da ise 30 gün. Lübnan’a giderseniz mutlaka Beyrut’u görmelisiniz. Zengin bir yaşamdan ve çeşitli alışveriş merkezlerinden hoşlanıyorsanız Katar tam size göre.

 

 

 

 

Bu yazımızda sizlere vizesiz gidilebilecek ülkeleri en dikkat çekici özellikleri ile beraber listeledik. Şimdiden herkese iyi seyahatler!

Benzer Yazilar

Yaz Güneşine Kafa Tutmayın!

Ahmet DOĞDU

2010′da Vizyona Giren Türk Filmleri

Ahmet DOĞDU

Aktif Bir Kış

Ahmet DOĞDU

Türk Korku Filmleri

Ahmet DOĞDU

En Bilindik 5 Sürücü Hatası

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Yataktaki Yardımcısı Alkol

Ahmet DOĞDU