Image default
Sportaküs

Vücut Geliştiriciler İçin Piramit Set

Spora ilgi duyan ve yeni başlamak durumunda kalan insanların ilk olarak başladıkları anda çok çabuk ortaya çıkan, beliren kaslarını gördükten sonra bu olayın sürekli devam edeceğini sanmaları sonucu istediklerini göremezler ve sonuç tam bir fiyasko olur. Hayatında hiç spor yapmamış bir insanın bir anda spora başlamasıyla ilk olarak yağları erimeye başlar ve kas dokusu gelişir. Gelişen kas dokusu daha önceden boş bir halde olduğu için toparlanmasıyla birlikte belirgin hale geçen düzenli kaslar insanlara belli oranda moral depolarına vesile olur. Fakat bir vakitten sonra aynı tempoda çalışmasına devam eden sporcu kaslarında herhangi bir değişim göremeyince bu durumdan rahatsız olur ve kimileri büyük hüsran ile sporu bırakır. Bu duruma düşmek istemeyen sporcular için geliştirilen Amerikalıların Holistik çalışma prensibi dedikleri etkileşim ortaya çıkmıştır.

Piramit Set Nasıl Yapılır?

Çalışmalar her kişiye göre farklı tempolarda ve antremanlarda olmakla birlikte birçok sporcu tarafından benimsenmiş ve onaylanmış kesin prensipler vardır. Bunlardan biri değişiklik ihtiyacı-egzersizlerde değişiklik, setlerde ve tekrarlarda değişiklik- adalenize değişiklik uyarısı vermek amaçlıdır. Bu değişiklikler vücutçu tarafından düzenlenir ve piramitleme olarak bilinir. Piramitleme, her sette ağırlıkları arttırırken tekrar sayısını azalttığımız bir sistemdir. Bugün mevcut olarak var olan sistemler en içerisinde en temel ve belki de en çok kullanılan sistemdir. Şimdi gösterecek olduğumuz örnek de Bench press de piramit set nasıl yapılır buna dair olacaktır.

1. Set : 60kg x 12 tekrar
2. Set : 75kg x 10 tekrar
3. Set : 88kg x 8 tekrar
4. set : 100kg x 6 tekrar
5. set : 110kg x 4  tekrar
6. set : 118kg x 2  tekrar
7. set : 126kg x 1  tekrar

Böylelikle vücudunuzun çalışma prensiplerini zorlayarak üstüne koya koya ilerliyorsunuz. Doğal olarak kas üretimi halen daha devam edeceğinden spora devam edişinizle birlikte vücudunuz aynı halinde kalmayacak sürekli bir gelişim sürecinde olacaktır. Tabi bu saydıklarımız için diğer tüm ortamların yani beslenmenin, uyku düzeninin yerinde olması gerekmektedir.

Benzer Yazilar

2018 FUTBOLUN EN İYİLERİ

Editor

Sağlıklı Yaşam için Spor

Editor

TEMPOLU ÇALIŞAN ERKEKLERE SPOR ÖNERİLERİ

Ahmet DOĞDU

Snowboard Hakkında Bilinmesi Gerekenler..

Ahmet DOĞDU

Protein Tozlarının Kas Yapmada Vücut Geliştirmede Etkisi Veya Önemi Var Mı?

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Bacak

Ahmet DOĞDU