17.5 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Haz 15, 2019
Sportaküs

Vücut Geliştiriciler İçin Piramit Set

Spora ilgi duyan ve yeni başlamak durumunda kalan insanların ilk olarak başladıkları anda çok çabuk ortaya çıkan, beliren kaslarını gördükten sonra bu olayın sürekli devam edeceğini sanmaları sonucu istediklerini göremezler ve sonuç tam bir fiyasko olur. Hayatında hiç spor yapmamış bir insanın bir anda spora başlamasıyla ilk olarak yağları erimeye başlar ve kas dokusu gelişir. Gelişen kas dokusu daha önceden boş bir halde olduğu için toparlanmasıyla birlikte belirgin hale geçen düzenli kaslar insanlara belli oranda moral depolarına vesile olur. Fakat bir vakitten sonra aynı tempoda çalışmasına devam eden sporcu kaslarında herhangi bir değişim göremeyince bu durumdan rahatsız olur ve kimileri büyük hüsran ile sporu bırakır. Bu duruma düşmek istemeyen sporcular için geliştirilen Amerikalıların Holistik çalışma prensibi dedikleri etkileşim ortaya çıkmıştır.

Piramit Set Nasıl Yapılır?

Çalışmalar her kişiye göre farklı tempolarda ve antremanlarda olmakla birlikte birçok sporcu tarafından benimsenmiş ve onaylanmış kesin prensipler vardır. Bunlardan biri değişiklik ihtiyacı-egzersizlerde değişiklik, setlerde ve tekrarlarda değişiklik- adalenize değişiklik uyarısı vermek amaçlıdır. Bu değişiklikler vücutçu tarafından düzenlenir ve piramitleme olarak bilinir. Piramitleme, her sette ağırlıkları arttırırken tekrar sayısını azalttığımız bir sistemdir. Bugün mevcut olarak var olan sistemler en içerisinde en temel ve belki de en çok kullanılan sistemdir. Şimdi gösterecek olduğumuz örnek de Bench press de piramit set nasıl yapılır buna dair olacaktır.

1. Set : 60kg x 12 tekrar
2. Set : 75kg x 10 tekrar
3. Set : 88kg x 8 tekrar
4. set : 100kg x 6 tekrar
5. set : 110kg x 4  tekrar
6. set : 118kg x 2  tekrar
7. set : 126kg x 1  tekrar

Böylelikle vücudunuzun çalışma prensiplerini zorlayarak üstüne koya koya ilerliyorsunuz. Doğal olarak kas üretimi halen daha devam edeceğinden spora devam edişinizle birlikte vücudunuz aynı halinde kalmayacak sürekli bir gelişim sürecinde olacaktır. Tabi bu saydıklarımız için diğer tüm ortamların yani beslenmenin, uyku düzeninin yerinde olması gerekmektedir.

Benzer Yazilar

Yüzmenin Erkek Fizyolojisine Etkileri

Ahmet DOĞDU

Plajda Seksi Görünmeniz İçin Bilmeniz Gerekenler

Editor

Sağlıklı ve Başarılı Vücut Geliştirme

Editor

Bisiklet Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Editor

Nasıl Ağır Kaldırmalıyız?

Editor

Kas Yıkımı Nedenleri Ve Korunma Yöntemleri

Editor