Image default
Sportaküs

Vücut Geliştirme Yaparken Sık Yapılan Hatalar

Vücut geliştirmek için bilinçli, disiplinli ve sıkı bir çalışmaya ihtiyaç var. Bilinçsizce yapılan spor çoğu zaman istenilen sonuçları vermemekte telafisi mümkün olmayan sakatlanmalara ve rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Bu nedenle vücut geliştirme hergün yapılır mı diye sormamalı uzun süreli programlarla sabırla hareket edilmelidir.

Hedef Olmadan Spora Başlamak Ya Da Yapılan Programa Uymamak

Hayatta bir çok şeyde olduğu gibi spor yaparken de hedefsiz ilerlemek mümkün değildir.  Vücut geliştirme yapmadan önce vücuttaki noktalar ölçülmeli ve istenilen hedefler yazılmalıdır. Hedef ölçüsüne göre egzersiz programı hazırlanarak harfiyen uyulduğunda mutlaka sonuç alınacaktır.

Spor Öncesi Ya Da  Sonrası Yanlış Besin Tüketimi 

Spora yapmadan önce veya sonrasında yenen besinler önem arz etmekte. Spor yapmadan en az iki saat öncesinde besin tüketmelisiniz. Spor öncesi alacağınız besinler karbonhidrat yönünden zengin olmalıdır. Çünkü sporda enerji ihtiyacınız artacaktır. Spor esnasında tüketilmesi gereken tek şey ılık su olmalıdır. Spor sonrası ise vücudunuz kendisini toplaması için en az bir saat bir şey yememekte fayda var. Spor sonrası ile protein ağırlıklı beslenmelisiniz.

 

Isınma Egzersizleri Yapılmadan Çalışma Yapılmamalı

Spora başlamadan önce mutlaka ısınma egzersizleri yapıp kaslarınızı esnetmelisiniz aksi takdirde ısınmadan ağırlık altına girerseniz sakatlanmalara yol açabilirsiniz. Isınmak için 10 dakika kadar koşu ve hafif ısınma hareketleri yapabilirsiniz. Spor sonrasında da vücut ritmini düzene sokacak yürüyüş ve bisiklet gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz.

Hareketleri En Doğru Şekilde Yapmaya Çalışın

Programınızda yer alan hareketlerin  doğru tekniklerle yapılması önemlidir. Doğru tekniklerle hareketleri yapmamak ciddi sakatlıklara neden olabileceği gibi istenilen düzeyde gelişim gösterilmesini de engellemektedir. Bu yüzden  kas grupları nasıl çalıştırılmalı sorusunun yanıtı doğru şekilde uzun süreli egzersizler olmalıdır.

 

Yanlış Ağırlıkla Egzersiz Yapmak

Vücutta kas yapmak sadece ağırlığın miktarına bağlı değildir. Önemli olan aşama aşama doğru zamanda doğru ağırlıklarla çalışmaktır. İyi bir şekilde aşama kaydetmek ve istenilen vücuda sahip olabilmek için küçük ağırlıklarla başlayıp zamanla ağırlıkların miktarını artırmalısınız.

Benzer Yazilar

Aletsiz Vücut Geliştirme Hareketleri

Ahmet DOĞDU

Spor Yapan Erkekler İçin Beslenme Programı

Editor

Evde Karın Kası Geliştirme Yöntemleri

Ahmet DOĞDU

Spora Başlamanın Tam Vakti

Editor

Sağlıklı Yaşam için Spor

Editor

3 Adımda Baklavalarınızı Çıkartın

Yorum Yaz