Image default
Sportaküs

Vücut Geliştirmeye Başlayacaklar İçin 5 Önemli Tavsiye

  1. Vücut Geliştirmeye Evde Başlamayın

Tabii bu konunun uzmanı değilseniz ve birikiminiz yoksa… Spor yapmak ciddi bir iştir. Ne yaptığınızın farkında olmadan, arkadaşlarınızdan duyduğunuz veya sağdan soldan okuduğunuz bilgi ve yöntemleri referans alarak spora başlayacak olursanız sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Bilinçsiz antrenman yaparak ciddi kemik ve kas sakatlıkları yaşayan insanlar var ve bu sakatlıklardan bazıları da insana hayatı boyunca eşlik ediyor, iz bırakıyor. Aynı zamanda hangi egzersizlere ihtiyacınız olduğunu, hangisini ne kadar yapmanız gerektiğini, hangi kas grubunuzu çalıştırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunu bilinçsizce yaparsanız, güzel ve fit bir vücuda sahip olmak yerine orantısız ve estetikten yoksun bir vücutla karşı karşıya kalabilirsiniz. Resimdeki arkadaşın durumuna düşüp, kaş yapayım derken göz çıkartmanız gayet olası… Bu tarz şeyler yaşamamak ve profesyonel yardım alıp sağlıklı bir şekilde spor yapmak için gidebileceğiniz yer tabi ki spor salonlarıdır. İyi bir spor salonu ve sizde güven oluşturan bir antrenör bularak ilk adımı atabilirsiniz.

  1. Beslenmenize Dikkat Edin

İş sadece günde yarım saat egzersiz yapmakla bitmiyor tabi ki, bu sadece bir şeylerin başlangıcı… Spora başlamak, bütün hayatınızı ve yaşam tarzınızı değiştirecek olan ilk adımdır. Beslenmenizi, uykunuzu, alışkanlıklarınızı gözden geçirecek ve gerektiğinde radikal değişiklikler yapacaksınız. Bunun için de antrenörünüzün tavsiyelerine kulak verip uygulamanız gerekiyor.

Uygulayacağınız egzersiz programına göre almanız gereken besin maddesi çeşidi ve miktarı değişiklik gösterecektir. Beslenmenize dikkat etmeniz ve eğer bir beslenme programı verildiyse buna uymanız, emeklerinizin karşılık bulması için şarttır. Çoğu spor salonunda diyetisyen yardımı alma olanağı vardır, kaydolduğunuz spor salonunda bu söz konusu değilse herhangi bir diyetisyenle görüşebilir veya antrenörünüzden yardım isteyebilirsiniz.

  1. Isınma ve Esneme Hareketlerine Önem Verin

Egzersize başlamadan önce ve egzersiz bittikten sonra yapmanız gereken hareketler vardır. Bunlar egzersiz sırasında bir sakatlık yaşamamanız için ve kaslarınızın esnekliğini kaybetmemesi için çok önemlidir. Egzersizden önce mutlaka 8-10 dakika ısınma hareketleri yaparak kan dolaşımı hızlandırın ve kaslarınızı antrenmana hazırlayın. Sakatlanmamanız için bunu kesinlikle ihmal etmemeniz gerekiyor. Egzersizden sonra da antrenörünüzün göstereceği esneme ve germe hareketlerini mutlaka uygulayarak kaslarınızı esnetmelisiniz. Kaslarınızın kasılı kalarak uzamasının engellenmemesi ve esnekliğini kaybetmemesi için bu şarttır…

  1. Acele Etmeyin

Hafif ağırlıklarla başlayın, yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışmayın. Setleri sonuna kadar götürebildiğiniz ağırlık hangisiyse onunla çalışın ve hareketleri usulüne uygun şekilde, sindirerek yapın. 30 kiloyla yarım yamalak yapılmış bir antrenmandansa, 10 kiloyla kitabına uygun ve doğru şekilde yapılmış bir antrenmanın çok daha verimli olacağı kesindir…

  1. Doğru Nefes Alın

Spor veya başka herhangi bir fiziksel aktivite yaparken, doğru nefes almak tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Antrenman esnasında zorlandığınız yerlerde nefesinizi tutarak harekete devam etmenizin sağlık açısından bazı sakıncaları vardır. Ağırlık çalışırken; ağırlığı kaldırmadan önce nefes alın, kaldırırken nefes verin. Yaptığınız başka herhangi bir egzersizde de güç harcamadan önce nefes alıp, sonra nefesinizi vererek güç harcayın. Bu şekilde gücünüzü daha doğru kullanmış ve yönlendirmiş olursunuz.

Benzer Yazilar

Sporun En trend Hareketi; Lunge

Ahmet DOĞDU

Nasıl Ağır Kaldırmalıyız?

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Karın Ve Bel

Ahmet DOĞDU

Mastürbasyon ile Vücut Geliştirme İlişkisi

Editor

Kürek Sporu ve Bilinmesi Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Dünya Futbolunda Rekorlar Serisi

Ahmet DOĞDU