Image default
Erkek Sağlık

Vücut Tipine Göre Beslenme Önerileri 

Erkek ve kadınlarda ortak olan üç vücut tipi vardır. Vücudunu geliştirmek ve kas yapmak isteyen erkekler kendi vücut tipine göre hareket etmelidir. Sağlıklı bir yaşam için vücutlarını tanımaları ve sağlıklı beslenme programlarına uymaları gereklidir. Erkekler daha ince yapılı olan ektomorfik vücut tipli olanlar, daha kalın ve geniş bir vücut tipi olan endomorfikler ve daha şanslı olan kaslı ve atletik bir vücut tipi olan mezomorfikler olarak üçe ayrılır.

Ektomorfik Vücut Tipi İçin Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı bir yaşam için ektomorfik vücut tipine sahip olan bir erkeğin gün içerisinde aldığı kaloriye dikkat etmesi gereklidir. Çünkü bu tip erkekler kilo almakta zorlanır ve incedir. Vücutlarını geliştirmek için bu tipteki erkeklerin bütün vücuduna yönelik bir egzersiz programını haftada üç gün boyunca uygulamaları önerilir. Sağlıklı beslenme programı konusunda ise söylenebilecek ilk şey bu tipteki erkeklerin günde 4000 kalori civarı alması gerektiğidir. Bu durumda hem protein, hem de karbonhidrat açısından zengin gıdalarla beslenebilirler.

Sağlıklı Beslenme Programı
Sağlıklı Beslenme Programı

Endomorf Erkekler İçin Yaşam Önerileri

Endomorflar doğal olarak biraz daha iri ve kalın vücutlu erkeklerdir.

Sabah Kahvaltısı Önerileri
Sabah Kahvaltısı Önerileri

Sağlıklı bir beslenme programı için endomorfların, ektomorfik vücutlu olanların aksine karbonhidrattan mümkün olduğunca uzak durmaları gerekir çünkü bu tip vücut yapısına sahip olan erkekler kaslı olmalarının yanı sıra aynı zamanda yağlı bir vücuda da sahiptirler ve kilo vermeleri daha zordur. Mesela sabah kahvaltısı önerileri için daha çok protein tüketmeleri söylenebilir ve ayrıca kas yapmak için de gün içerisinde yaklaşık olarak 3000 ya da 3500 kalori almaları tavsiye edilir. Endomorf erkekler egzersiz programlarında ilk beş gün split çalışmalardan uzak durmalı ve tüm vücuda yönelik çalışmalıdır. Daha sonra splite geçebilirler.

Mezomorf Vücutlu Erkekler

Doğuştan şanslı bir grup olan mezomorflar atletik ve kaslı bir yapıya sahiptirler.

Sağlıklı Kahvaltı Önerisi
Sağlıklı Kahvaltı Önerisi

Sağlıklı kahvaltı önerisi isterlerse protein açısından zengin, karbonhidratların da düşük glisemik endeksli olarak seçildiği kahvaltıları tercih etmelidirler. Vücut geliştirmeye uygun bir yapıda olmalarından dolayı haftada üç gün yarım saat kardiyo ve diğer vücut egzersizlerinin yanında izolasyon çalışmaları da yapabilirler.

Benzer Yazilar

Erkekler Kulak Tüylerini Nasıl Alır?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Sık Görülen Cinsel Sorunlar

Ahmet DOĞDU

Lazer Epilasyon Erkekler içinde Faydalıdır!

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Editor

Aşk bir hastalık mı?

Ahmet DOĞDU

Traş Olurken Neye Dikkat Etmeli?

Ahmet DOĞDU