Image default
Sportaküs

Vücut Tipine Göre Spor Yapmak

Egzersiz hareketleri pek çok anlayışa bağlı olarak değişkenlik gösterir. Sağlıklı şekilde düzenli olarak yapılan spor genelde vücudun farklı kısımlarını değişik egzersizler üzerinden harekete geçirmektedir. O yüzden vücut tipine uygun spor yapmak daha etkin gelişimler gösterme şansı sağlar. Nitekim pek çok erkek uzun süre spor ve egzersiz yapmasına rağmen, istediği kiloyu verememekten yakınmaktadır. Aynı yakınma gerekli olan kas kütlesini yakalayamama gibi durumlar ile de öne çıkıyor. Buradaki temel sorun sadece doğru egzersiz ve diyet gerçekleştirilmesi için, kişinin kendi vücut tipi hakkında bilgi sahibi olmasından kaynaklanmaktadır.

Erkek vücut tipleri
Erkek vücut tipleri

Fitness Hareketleriyle Vücut Tipinize Göre Egzersiz

Fitness hareketleri sayesinde vücut tipine uygun olarak doğru egzersizler gerçekleştirilebilir. Nitekim uzman eğitmenler eşliğinde hazırlanmış olan programlar, erkeğin vücut tipine bağlı olarak ele alınmaktadır. Bu konuda farklı vücut tiplerinden bahsetmek mümkün.

– Ektomorf (Sıska olarak tarif edilen vücut tipi)

– Mezomorf (Kalın ve güçlü kemikler, atletik yapı)

– Endomorf (Katı ve yumuşak bir vücut)

Tanımlardan da anlaşılacağı üzere aşırı mutlaka kilo almamak ve gerekli kas kütlesini yakalamak için, doğru vücut tipine göre egzersiz yapılması gerekmektedir.

Vücut tipine göre spor yapmak spordan alınan verimi arttırıyor
Vücut tipine göre spor yapmak spordan alınan verimi arttırıyor

Vücut Tipine Bağlı Olarak Spor Egzersizleri

Spor egzersizleri mutlaka vücut tipi belirlendikten sonra doğru koşullar altında ele alınmalıdır. Böylece eğer kilo almak ya da vermek isteniyorsa yapılabilir; kas kütlesi oluşturmak isteniyor rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda doğru egzersiz ve diyet sayesinde kısa süre içerisinde kilo vermek mümkün. Burada önemli olan kişinin kendi vücut tipini bilmesi ve buna uygun şekilde beslenme, diyet ve egzersiz çalışmalarını ele alınmasıdır. Kontrollü şekilde bu hem bireysel olarak yapılabilir hem de uzman doktorlar eşliğinde gerçekleştirilebilir. Önemli olan doğru spor egzersizleri ve hareketleriyle, etkin fitness hareketlerini, sağlıklı beslenme ve diyet üzerinden gerçekleştirmektir.

Benzer Yazilar

Protein Tozlarının Kas Yapmada Vücut Geliştirmede Etkisi Veya Önemi Var Mı?

Editor

Evde Karın Kası Geliştirme Yöntemleri

Ahmet DOĞDU

Setler Arası Kaç Dakika Dinlenilmelidir?

Editor

Spor Yapan Erkekler İçin Beslenme Programı

Editor

Sevgilinizle Birlikte Yapabileceğiniz Sporlar

Ahmet DOĞDU

Spor Salonları Hakkında Önemli Kurallar

Editor