Image default
Sportaküs

Yağ Yakıcılara Bir de Bu Yönden Bakın

Yağ yakıcıların sağlık üzerinde görülen olumsuz etkilerini ve zararlarını sürekli olarak çeşitli yayın organları aracılığı ile duymaktayız. Yağ yakıcı diye adlandırılan maddeler vücudun normal yağ akış hızını arttırma iddiası ile piyasaya sürülmektedir ve bu şekilde de reklamlar yaparak tüketiciye ulaştırılmaktadır. Yağ yakıcılar satılırken genellikle birçok iddia ortaya konmaktadır. Bunlardan bazıları ise vücutta yağ tutulmasını önlediği, vücut ısısını arttırarak yağ yakımını hızlandırdığı, hücre içi ısıyı arttırarak yağ yakımını fazlalaştırdığı, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına faydası olduğu, yağ hücrelerinin yapılarını engeller nitelikte olduğu ve benzeridir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, bu ürünlerin birçoğunun bu iddiaları karşılayacak niteliklere sahip olmamasıdır.

Yağ yakıcıların söz konusu etkileri karşılar nitelikte olan nadir maddelerin reçeteli ilaç olarak satılması durumunda satışlarının doping ve kötü amaçlar ile kullanımı söz konusu olabileceği için yasadışı olması durumu bulunmaktadır. Yani bu tarz özelliklere sahip olan bir maddenin herkese satılabilecek derecede devletten onay alması büyük çoğunluk ile mümkün değildir. Diğer bir boyut ile bakıldığı zaman bu tarz ürünler kalp ve damar hastalıklarına sebebiyet verebilmesi ile kan basıncının artmasına neden olması ile ve vücutta salgılanan hormon seviyelerine ve özellikle adrenalin seviyelerine büyük etkileri olmasından ötürü çeşitli riskleri bulunmaktadır. Yağ yakıcılar eğer gerçekten yağ yakabilme özelliğine sahip olan ürünler ise bu ürünler gerçekten sağlık için zararlı ürünlerdir ki geçmişe ve günümüzde bilinçsiz kullanımdan dolayı hayatını kaybeden kişiler bulunmaktadır. Tarım Bakanlığı üzerinden yağ yakıcı özelliği olduğu yönünde izin alınan maddelerin büyük bir çoğunluğunda bir miktar yağ yakıcı özelliği doğru olsa bile bu özellikler hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda kabul görmüştür ve gerçekten çok az bir miktarda, kullanım esnasında gerçekten işe yaradığını hissettirmeyecek ve etkisi olmayacak özellikleri vardır. Yani kısaca yağ yakıcılar etkisiz ve zararlı maddelerdir.

Yağ yakıcı ürünler eğer gerçekten işe yarayan ve etki eden maddeler ise, hatalı kullanım sonrasında sağlığa zararlı etkileri bulunmaktadır. Eğer kaliteli ürünler değillerse de hem maddi olarak hem de sağlığınız için bir risk oluşturmaktadır.

Benzer Yazilar

Dünyanın En Popüler Spor Dalları Nelerdir?

Editor

Dalış Sporu ile İlgilenen Erkeklere Özel Saat Tasarımları

Ahmet DOĞDU

Bisikletçi Olmalı mı, Olmamalı mı?

Editor

Sigara ve Vücut Geliştir(ME)

Editor

Kas Yapmak İçin Yağ Oranı Düşük Protein Tozu Kullanın

Editor

Spor Yapan Erkekler İçin Beslenme Programı

Editor