Image default
Erkek Moda

Yakın Geçmişe Yolculuk: 90’ların Erkek Modası

Doksanlar deyince herkesin gözünün önüne gelen ilk görüntü kot ceketler olsa gerek. Günümüzde de sıkça kullanılan bir parça olan kot ceketlerin moda oluşu hemen hemen seksenlerin sonu doksanların başına denk gelmektedir.  90 lar erkek modası denildiğinde hafızalarda canlanan bir başka görüntü ise rengârenk desen desen gömleklerdir. Özellikle kot ceketlerle beraber giyilen gömlekler doksanlar dönemine damgasını vuran kıyafetler arasında ilk sıradadır.

Oduncu Gömlek Aşkına

Şimdilerde vintage giyim olarak sınıflandırılan doksanlar parçaları içerisinde renkli ve oversize olarak nitelendirilen geniş kazaklarda yer almaktaydı. Renkli kazakların içerisine giyilen oduncu gömlekler de doksanlar erkek modasının bir kolu olarak hafızalarda yer almaktadır.

Oduncu Gömlek
Oduncu Gömlek

Baştan Aşağı Kotlar İçinde

Doksanlı yıllarda popülerliği artan bir başka parça ise converse’dir. O zamanlar daha yaygın olmayan converseler kot pantolonlarla ve renkli gömleklerle ayrı bir bütünlük yakalamaktaydı. Doksanlarda kot çılgınlığından yukarıda söz edilmişti öyle ki bu çılgınlık giyilen tüm parçalarda etkisini sürdürüyordu. Şimdilerde göze kötü gelse de doksanlarda baştan aşağı kotlar içerinde olmak oldukça havalıydı.

Tulum / Bahçıvan Pantolon

Kadın erkek fark etmeksizin o dönemde kullanılan bel çantalarından bahsetmemek olmaz. Günümüzde kullanılan bel çantalarıyla doksanlara geri dönüşten söz emek mümkün. Kot çılgınlığına değinip bahçıvan pantolonlara değinmemek olmaz. İçerisine giyilen renkli gömleklere ayrı tuluma ayrı hayran bırakan doksanlar modası tulumlar ise günümüzde hala kullanılan parçalar arasında yer alıyor.

Tulum kot pantolon

Yırtık Kot Modası

Kot kadar deri de doksanarlın popüler parçalarındandır. Özellikle deri ceketler o dönemler için oldukça havalıydı.  Yırtık pantolon devrinin kapılarını açan da elbette doksan modasıydı öyle ki artan yırtıklık beraberinde havalı görünmeyi de getiriyordu. Oduncu gömlekler de en az kot ve deri parçalar kadar doksanlara adını yazdıran parçalar arasında karşımıza çıkmaktadır. Herkesin dolabında en az iki adet bulunan oduncu gömlekler 90lar modası için önemli parçalardandır.

 

 

Benzer Yazilar

2017 İlkbahar Aylarında Erkekler Ne Giymeli?

Ahmet DOĞDU

Sakalları Gür Göstermenin 3 Yolu

Editor

Puf Yelek Kombinleri

Ahmet DOĞDU

Etkileyici Kot Gömlek Kombinleri

Ahmet DOĞDU

Yalın Bir Deha Eşsiz Saat Ustası Daniel Roth

Ahmet DOĞDU

Kösele Ayakkabı Modelleri 2019

Editor