Image default
Genel

Yapay Zekâ Geliyor Mesleğiniz Tehlikede mi?

Teknolojinin gelişmesi ile bir çok tehlike gün yüzüne çıkıyor yapay zeka işlerimizi elimizden alacak mı? Hadi gelin sizlerle beraber bu konu üzerinde biraz tartışalım.

Nedir Bu Yapay Zekâ?

Yeni bir dönem başlıyor ve yapay zekâ doğuyor! İlk olarak yapay zekâ hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Peki, nedir yapay zekâ? Temelde kendi kendine öğrenen makine anlamına geliyor. Yapay zekâ herhangi bir insanın komut vermesine gerek kalmadan, kendi kendine davranışlar geliştirebilen, çözüm yolları üreten ve iş yapan robotlardır.

yapay zeka, yapay zeka meslek, yapay zeka nasıl çalışr, yapay zeka meslekleri elimizden mi alacak, endüstri 4.0, yapay zeka nedir

Robot kelimesini ise bildiğimiz robotlardan ziyade yazılım olarak tanımlayabiliriz. En nihayetinde zeki olan nesnel robot değil yazılımın kendisidir. Yapay zekâ Dünya’da 2. Dünya Savaşı’nın etkisi ile gelişmiş ve gelişimi hız kazanmıştır. Yapay zekâ Türkiye’de ise dünyanın biraz daha gerisinden de olsa hızla ilerliyor.

Peki Ya Mesleğiniz Tehlikede Mi?

Peki, yapay zekâ doğuyor evet ya mesleklerimiz onlar elimizden gidecek mi? Aslına bakacak olursak Yapay zekâ hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bu sorunun cevabı oldukça basit ve cevabı evet. Şuan yapay zekâ poster tasarlayabiliyor, bir kapıyı açabiliyor, insanlara servis yapabiliyor, araba kullanabiliyor ve hatta endüstri 4.0 fabrikalarında robotlar fabrika içerisinde hiç insan barındırmadan ışıklar kapalı bir şekilde çalışabiliyor.

yapay zeka, yapay zeka meslek, yapay zeka nasıl çalışr, yapay zeka meslekleri elimizden mi alacak, endüstri 4.0, yapay zeka nedir Yapay zekâ Türkiye’de ise farklı firmalar tarafından geliştiriliyor ve üniversitelerde kodlama dersi ile birlikte öğrencilere öğretiliyor. Bu da demek oluyor ki yakın zamanda ülkemizde de yeni gelişmelere tanıklık edeceğiz. Verdiğimiz sorunun cevabı evet olsa da bu süreç çok uzun yıllar boyunca gerçekleşecek gibi durmuyor çünkü yapay zekânın etik yargıları bulunmamaktadır. Örneğin bir arabayı kontrol eden yapay zekâ düşünelim, yola aniden bir çocuk atladığı zaman yapay zekânın tavrı ne olacaktır, içindeki sürücüyü mü koruyacaktır yoksa çocuğa çarpmamak için kaza mı yapacaktır? Hala bu gibi durumlar insan inisiyatifinde bulunduğu için yapay zekâ her mesleği yakın bir süreç içerisinde elimizden alamayacaktır.

yapay zeka, yapay zeka meslek, yapay zeka nasıl çalışr, yapay zeka meslekleri elimizden mi alacak, endüstri 4.0, yapay zeka nedir

Yakın Zamanda Tehlikede Olan Meslekler Hangileri?

Mesleklerimiz sırası ile elimizden alınacak gibi gözüküyor. Uzmanlara göre yakın zamanda yapay zekânın elimizden alacağı meslekler şu şekilde ön görülmektedir; Tele Pazarlamacılık, Müşteri Desteği, Depo İşçileri, Telefon Operatörleri, Kasiyerler, Fast Food Çalışanları, Bulaşıkçılar, Montaj Hattı Müfettişleri, Kuryeler ve benzeri meslekler listeye eklenebilir.

                Peki Bizler Ne Yapmalıyız?

Öncelikle, yapay zeka hakkında bilgi edinmemizin yanı sıra, yapay zekayı kontrol etmeyi de öğrenmeliyiz, gelecekte elimizde bulunan en iyi meslek yapay zeka tasarımcılığı olabilir. Yapay zekâ doğuyor ve büyüyor ölüp ölmeyeceği biz insanlara kalmış bir durum. Yapay zekâ Türkiye ’de ise doğum aşamasında bulunmakta iken bu konuda hem daha dikkatli olmalı hem de çok daha fazla bilgi sahibi olmalıyız.

 

Benzer Yazilar

Erkekler İçin Tüy Dökme Yöntemleri

Editor

Moto3 Yarışlarını Kazanan İlk Türk, Can Öncü Kimdir?

Editor

Erkekler Estetikte Neyi Tercih Ediyor

Ahmet DOĞDU

Kadınlara Söylenebilecek Romantik Sözler

Ahmet DOĞDU

Tarz Sahibi Erkeklerin 5 Vazgeçilmezi

Tarzlarıyla Fark Yaratan 5 Ceo

Ahmet DOĞDU