Image default
FelsefErkek

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, canlı olmayan bir yazılım veya bir makinenin tıpkı canlılar gibi davranabilme becerisidir. Çeşitli canlıların hareketleri ve davranışları örnek alınarak ortaya çıkar ve makinelerin insanlar tarafından verilen komutları çözmek için daha rasyonel bir algoritma geliştirmesini sağlar.

1. Çalışma Şekli

Yapay zekanın çalışma şekli canlılardan örnek alındığı için gelişmesi de canlı gibi olacaktır. Burada tıpkı insanlar ve hayvanlar gibi düşünme, öğrenme ve karar verme mekanizması hedeflenmiştir. Bu sayede insan gibi tembel olmayan bilgisayar ve makineler aynı zamanda kendini duraksamadan geliştirecek ve bu zamana kadar atılmış her bir teknoloji adımına göre onlarca kat hızlı bir şekilde kendini geliştirecektir.

2. Farkları

Unutmayalım ki yapay zeka yazılımla oluşturulmuş makine ve bilgisayarlar içindir buda demek oluyor ki bilgisayara her adım öğretildiği takdirde hata riski sıfıra yakın. Aynı zamanda insanların bizzat yapamayacağı görevleri yapay zeka sayesinde makinelere yaptırabiliriz. Örneğin: Okyanusların ve dünyanın en derin yerlerine keşif görevleri için yapay zeka algoritması kullanılmış robotlar gönderilebilir ve binlerce yıllık sırlar çözülebilir. Hatta uzayın umulmadık yerlerine bile keşif görevleri yapabilir ve yaşam olma ihtimali bulunan gezegenleri keşfedebilirler.

3. Önemi

Günümüz teknolojisinde yapay zekanın önemi henüz farkedilmemiş olabilir ama insanlığın soyunu bunun kurtaracağı düşünülüyor. Şöyle ki: Uzun yıllar sonra dünyada nüfusun arttığı ve kaynakların tükendiği bir zamanda yapay zeka ile çalışan ve düşünebilen uzay araçlarının galaksileri gezip yaşama elverişli bir gezegen bulduktan sonra oranın ortamına göre daha önce dondurulan ve gemiye yüklenen insanları bu şekilde gezegenlere taşıyabilir ve insan ırkı bütün evrene yayılabilir. Günümüzde ise tıp ve teknoloji alanındaki tüm bilinmezlerin perdesi kalkabilir ve insanoğlu çok büyük bir ilerlemeye imza atılabilir.

4 . Zorlukları ve Kötü Tarafları

Yapay zeka muhtemelen en azından gelişme aşamasında çok maliyetli ve yapımı zor olacaktır. Bunun dışında bakımı ve tamiri de aynı şekilde zor olacaktır. Makineler veri depoladığında ise bunları tıpkı insan beyni gibi süzüp önemli ve önemsiz verileri anlaması zor olacaktır. Bunların yanı sıra kendi kendine öğrenebilen ve gelişebilen bir sistem olduğundan bir yandan insanların umudu bir yandan ise insanların kabusu olarak gözüküyor çünkü yapay zeka kendini geliştirdiğinde bunun nereye varabileceği henüz bilinmiyor ve insanların hayatını tehlikeye atabileceği de öngörülüyor.

Benzer Yazilar

Gastronomik Erkekler: En Ünlü Erkek Şefler

Ahmet DOĞDU

Sosyal Medyada Kadınları Etkileyen Erkek Profilleri

Editor

Aşkın Tartısı Yoktur

Editor

Futbolu Seven Kadın Erkekler İçin Çekici mi?

Ahmet DOĞDU

Her zaman doğru olmak işe yaramıyor.

Ahmet DOĞDU

Kadınların Erkekte Olmasını İstediği Şey: Sadakat

Ahmet DOĞDU