Image default
Genel

Yatırım Yapmak İsteyenlere 4 Önemli Tavsiye

Yatırım yapmak isteyenler, bu zamanda neye yatırım yapmalı diye düşünenler, bugünün piyasalarında neye nasıl yatırım yapılır diye kaygılananlar… Bu yazımızda size en karlı yatırım örneklerinden bahsedeceğiz.

1) Piyasalar ve Piyasaların Satıcılar Üzerindeki Etkisi

Yaklaşık bir yıldır Türkiye üzerinde ekonomik sıkıntıların yaşandığı ve bu durumun her düzeyde ülke insanı tarafından hissedildiğini görüyoruz. Malın üreticiden son basamaktaki tüketiciye gelene kadar geçen süreçte, her adımda fiyatının arttığını ve bu artış konusunda kimsenin kendinde suç bulmadığıda herkesin malumu. Hal böyle olunca son adımdaki tüketici bu fiyat artışlarından en çok etkilenen taraf oluyor. Bu sebeplede bir yıl öncesine nazaran ay sonunda hesap açığı veren son alıcı hemen her alanda tasarruf etme eğilimine giriyor. Dolayısıyla satıcılar fazla kar etmeye çalışırken satışların düşmesi sebebiyle daha fazla zarar ediyor. Peki bu durumdan yatırım yapmak isteyenler nasıl yararlanır ve olayı nasıl kendi lehlerine çevirirler?

Yatırım yapmak isteyenler piyaların satıcılar üzerindeki etkisini araştırmalı
Yatırım yapmak isteyenler piyaların satıcılar üzerindeki etkisini araştırmalı

2) Piyasaların Durumundan Kim Nasıl Etkilendi?

Büyük küçük demeden ticaretin içinde bulunan her esnaf bu durumdan ziyadesiyle etkilendi. Diyebiliriz ki, bu sıkıntılı sürecin ilk aşamalarında dönemin en karlıları satıcılar ya da alıcılar değil, fiziksel olarak çalışanlar idi. Durum böyle olunca piyasada talep azaldı vede geçmişten gelen mallar piyasayı idare eder hale geldi. Neticesinde üretim azaldı ve bunun neticesinde de çalışan ihtiyacı kalmadı. Yani hammadde olarak değilse bile işçilik azaldığı için fiyatlar gerileme eğilimi gösterdi.

3) Peki Şimdi Neye Yatırım Yapmalı?

Bu dönemde en karlı ve en akıllı yatırım aracı gayrimenkuldür çünkü Türkiye’de ekonominin gidişatını belirleyen sektör çok uzun yıllardır inşaat piyasasıdır. Yapılan incelemeler de ekonominin gidişatında en çok etkilenenlerinde inşaat sektöründe bulunanların olduğunu görüyoruz. Faizlerin yükselmesiyle birlikte, vatandaş parasını faize yatırmayı tercih ediyor. Yine faizlerin bu denli yükselmesi, konut satın almak isteyenlerin cesaretini kırıyor. Bildiğimiz üzere inşaat sektöründe yüklü miktarda para dönmektedir. Şuna da emin olabiliriz ki hiçbir müteahhit başından sonuna kadar nakit para ile çalışamaz. Konut satışlarının azalması ile müteahhitlerin yıllık planları tamamıyle sekteye uğradı. Bunun en net örneğide hemen hemen her mahallede yarım kalan inşaatlardır diyebiliriz. Buda demek oluyor ki, müteahhitlerin yoğun bir biçimde nakit ihtiyaçları vardır. Satış yapacağına inanarak yola çıkan müteahhitler beklediğini alamayınca, tek çare olarak fiyat kırmaya yönelmektedir. Satılan malın meblasının yüksek olduğunu düşünürsek, yapılan indiriminde yüksek olması çok normaldir.

Son dönemde piyasanın stabil kalmasının iki anlamı vardır diyebiliriz. Ya ekonomi eskisi kadar olmasa bile düzelecektir, ya da ekonominin bu durumu uzunca bir süre bu şekilde devam edecektir. Yakın zamanda çiftçi ödemelerinin gerçekleşeceği ve okulların açılacağını göz önünde bulundurursak, piyasaya yüklü miktarda sıcak para akışı gerçekleşeceğini farketmemiz hiçde zor değil. Dolayısıyle önümüzdeki birkaç aylık süreç çok iyi değerlendirilmelidir.

İpuçlarıyla birlikte neye yatırım yapmalı?
İpuçlarıyla birlikte neye yatırım yapmalı?

4) Gayrimenkul Alımında Nelere Dikkat Etmeli?

Gayrimenkul yatırımı yapacaklara ilk tavsiyemiz, bölgeyi detaylı ve de iyi incelemeleridir. Bu ne demek? Kastettiğimiz şey şu; hedef bölgenizde görülebilecek tüm gayrimenkulleri görmeden karar vermeyin. Satıcıların işin uzmanı oldunu düşünürsek, ilk girdiğiniz dairede sizi etkilemeleri ve ikna etmeleri çok muhtemeldir.

Bundan sonra yapının iskan durumu ve eksikleri çok iyi incelenmelidir. Göz ardı edilen her eksik çok büyük maddi gereksinimler doğurabilir ve huzurlu bir yuva ararken yada karlı bir yatırım yapmak isterken nefesiniz kursağınızda kalabiliri. Bunun önüne geçmek için en güvenilir adres belediyelerdir. Hiç çekinmeden gidip bilgi yapı ile ilgili gerekli her bilgiyi alabilirsiniz.

En son olarakda kullanılan malzemenin kalitesi incelenmelidir. Bu tür bilgileri satıcıya hiç çekinmeden sormalısınız. Nihayetinde yüklü miktarda paralar ödeyeceğinizi unutmayın. Malzeme önemlidir diyoruz çünkü iyi bir usta kalitesiz malzemeden şahaserler çıkarabilir. Yani ustanın zanaati malzemenin kalitesini gizleyebilir.

Biliyoruz ki kimse parayı kolay kazanmıyor ve de kimse kaybetmek istemez. Tecrübeyle sabittir ki paranın stabil kalması her zaman olumsuz sonuçlar getirir. Bu sebeple para sürekli olarak doğru yatırım araçları vasıtası ile değerlendirilmelidir. Bu yazımız da yatırım yapmak isteyenler için çeşitli yatırım araçlarını inceledik ve en doğru yatırımın gayrimenkule yapılması gerektiğini sebepleriyle anlatmaya çalıştık.

 

Benzer Yazilar

Sevgilisinin Ailesiyle Tanışacak Erkeklere Tavsiyeler

Batum’da Gece Hayatı!

Ahmet DOĞDU

Bu Yaz Yapmanız Gereken 4 Şey

Editor

Tarz Sahibi Erkeklerin 5 Vazgeçilmezi

Uzun Kadın Kısa Erkek İlişkisi

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Gözünde Futbol Oynayan Kızlar

Ahmet DOĞDU