23.9 C
Istanbul, TR
Perşembe, Tem 18, 2019
Erkek Sağlık

Yaz Geldi: Cildinize Dikkat

Sonunda yaz geldi: deniz, kum, güneş, bikinili kızlar, çılgın aktiviteler – ve bir de yanmış, kurumuş, çatlamış bir cilt. Öyle bir cilt ki, köseleden farksız… Ancak endişenmeyin, cildinizin bu hale gelmesini önleyebilirsiniz. Siz de bizim gibi, sonucunu umursamadan zararlı olan her şeyi yapmayı sevenlerdenseniz, yaz tatilinden cildiniz beş yaş eskimiş olarak dönmenizi engelleyecek önerilerimize kulak verin.

Önleminizi mutlaka alın
New York’ta ünlülerin uğrak yeri olan bir güzellik salonu sahibi Alma G, cildinizi formda tutmak için önleminizi almanız gerektiğini söylüyor. Bu önlemlerin başında, güneş kremi kullanmak geliyor: “Yüzünüz için 30, vücudun diğer bölgeleri için de en az 15 koruma faktörlü bir krem tavsiye ediyorum. Cildinizin kremi iyice emebilmesi için, güneşe çıkmadan 15-20 dakika önce uygulayın. Denize girip çıktıkça veya gün içinde çok terlerseniz de tekrarlamayı ihmal etmeyin.”

Karayipler’de lüks bir otel zincirinin spa yöneticisi olan Daniela Pranjic, tatilden eve kızarmış ekmek gibi dönmemek için şu noktalara dikkat çekiyor: “Güneşe çıkmak için acele etmeyin, özellikle de ilk birkaç gün… Açık havadaki çılgın aktivitelerden önce mutlaka bol bol su veya meyve suyu için. Şapka ve güneş gözlüğü kullanın.”

Havuza girmek için sabırsızlanıyor musunuz? Hiç durmayın. Ama havuz suyundaki klorun sizi iki şekilde etkileyeceğini de aklınızdan çıkarmayın: hem güneş kreminizi alıp götürecek, hem de cildinizi kurutacak. Klorun cildinizi kurutmasını önlemek için, sudan çıktıktan sonra tekrar kremlenmeyi unutmayın. Klor sudaki bakterileri öldürür, ancak yüzünüz için pek iyi değildir. Alma G. bu konuda, “Klor cildinizdeki siyah noktaları ve yağlı noktaları çoğaltır. Bu yüzden, havuzdan çıkar çıkmaz üzerinize yapışan kloru temizleyin.” diye uyarıyor.

Tüm önlemlere rağmen klor cildinize zarar vermeye devam ediyorsa, havuzu boşverin ve denize girin. Güneş kremi sürmenin faydasının ötesinde, tuzlu deniz suyu cildiniz için mucizeler yaratabilir. Tuzlu su, banyo kesesi gibidir. Cildinizdeki tahrişleri yok eder. Şaşırtıcı gelecek ama havada uçuşan kumlar da cildinizi arındırır ve aslında yararlıdır. Bununla beraber, deniz kenarında uzun süre kalacaksanız, öncesinde ve sonrasında kaliteli bir nemlendiriciden bol bol sürmeyi ihmal etmeyin, yoksa cildiniz kavrulur.

Yıpranan ciltleri eski haline getirmek
Peki, yaz aşkınızla denizde yüzerken kendinizi kaptırdınız ve güneş yağı sürmeyi unuttunuz diyelim. Bunun sonucunda yüzünüz pek hoş olmayan bir renge büründü. Merak etmeyin; Alma G, yanmış cildinizi yumuşatacak ve yeniden nemlendirecek çözümler öneriyor. Eczaneden alacağınız E vitamini kapsüllerini açın ve cildinizin yanmış bölgelerine nazikçe sürün. Bu, aloe vera ve zeytinyağı gibi iyileştirici bir süreci başlatacaktır. İşe yarama garantili ama biraz daha zahmetli bir uygulama da, tam yağlı süt ve tatlı elmaları bir blendırda karıştırıp, yanmış bölgeler için bir maske yapmak. Ancak ne yaparsanız yapın, güneşten yanan cildinizi elinizle soymayın. Özellikle yüz bölgenizde, soyulan derinin altından çıkan cilt son derece hassas olacaktır. Soyulan deriyle oynamadan durmak zor, biliyoruz. Ama illa bir şeyle oynamak istiyorsanız, hava kabarcıklı bir naylon alıp onu patlatın. Lütfen cildinizi rahat bırakın.

Photo: @iStockphoto.com/MaleWitch

Benzer Yazilar

Erkekler Estetiği En Fazla Hangi Bölgelerinde Tercih Ediyor?

Editor

İstenmeyen Tüylere Kalıcı Çözüm

Editor

Saç Ekimi Hakkında

Erkek Sağlık

Erkeklerde Sivilce Sorunu ve Tedavisi

Editor

Erkeklerde Jinekomasti Ameliyatı Yayılıyor

Editor

Kolestrol Olayına Mikrobiyel Uzaklaşma!

Editor