Image default
FelsefErkek

Yeni Bir işe ilk Adım

Yeni Bir işe ilk Adım

Yaz ayları biterken, her yıl olduğu gibi yine hayata taze bir başlangıç peşinde misiniz? Taze başlangıç deyince, erkeklerin aklına genelde üç şey gelir: Yeni bir aşk, yeni bir iş, ve bira göbeğini eritmek. Biz şimdilik ikincisine odaklanacağız.

Bir işiniz var ancak keyfiniz çok da yerinde değil. Belki maaşınız yetmiyor, ya da daha fazlasını hak ediyorsunuz. Belki de hayallerinizde bambaşka bir iş vardı ancak şartlar sizi bugünkü pozisyonunuza savurdu, kimbilir. Her durumda, içinizi ferah tutun. Değişim mümkün. Önemli olan, değişimi olabildiğince sancısız gerçekleştirebilmek. Yoksa, yarın sabah istifayı basıp arkasından aylarca avare dolaşmak, muhtemelen hoşunuza gitmeyecektir.

Yeni bir işe girmeden önce, onu bulmanız gerekir. Bulmak içinse, önce aramalısınız. Malum olduğu üzere, iş aramak bugün bir çeşit sanat haline gelmiş durumda. Yalnızca gazetelerin insan kaynakları eklerini inceleyerek hayallerinizdeki işe kavuşmayı umuyorsanız, daha uzunca bir süre ummak zorunda kalabilirsiniz. Günümüzde iş aramanın da kendine has kuralları, akımları, mecraları ve sancıları var. İnsan kaynakları uzmanı Beyza Altınok, iş ararken mutlaka planlı ve programlı hareket edilmesi gerektiğine inanıyor: “Öncelikle, kendi alanınızla ilgili uzmanlaşmış seçme ve yerleştirme danışmanlığı hizmeti veren firmalara başvurabilirsiniz. Gazetelerin insan kaynakları ekleri dışında LinkedIn ve XING gibi sosyal medya platformlarındaki iş ilanlarını ve ayrıca ilgilendiğiniz şirket profillerini takip ederek kendinize uygun pozisyonlardan anında haberdar olabilirsiniz. Öte yandan, referans yöntemiyle iş aramak da özellikle ülkemizde hala oldukça etkili bir yöntem.”

Bir işte çalışırken iş aramanın riskleri de var elbette. Takdir edersiniz ki, mevcut patronunuz oradan kaçmanın yollarını aradığınızı öğrenirse çok da memnun olmayacaktır. Diğer yandan, çağrıldığınız iş görüşmelerine de gitmek zorundasınız. Peki ne yapmalı? İki seçeneğiniz var: Dürüst olup, yöneticinize durumunuzu açık yüreklilikle anlatacaksınız. Veya iş görüşmeniz olan her gün, beklenmedik bir “dişçi randevusu”na gitmek zorunda kalacaksınız. Tercihinizi içinde bulunduğunuz şartlara göre yapacak olan sizsiniz. Her şirketin dinamikleri birbirinden farklılık gösterecektir.

İnsan kaynakları uzmanı Altınok, iş aramak için işten ayrılmayı ise doğru bulmuyor: “İyi bir planlama ve stratejiyle, istifa etmeden yeni bir iş bulmak pekala mümkün.”

Yeni işinizi bulduğunuzda, halihazırda çalıştığınız işyerinden ayrılmanız gerekecek. Bu da kendine özgü yazılı ve yazılı olmayan kuralları olan bambaşka bir alan. Öyle ki, pek çok çalışan işinden nasıl ayrılacağını, daha doğrusu istifa ederken izlemesi gereken yolu bilmiyor. Beraberinde gelen stres de cabası.

İlk yapılması gereken, elbette amirinize durumu açıklamak. Bununla birlikte el yazınızla yazılmış istifa mektubunuzu da vermeniz gerekiyor. Çalıştığınız süreye bağlı olarak, belli bir ihbar süresi olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Örneğin, iki yıldır çalışıyorsanız yasal olarak altı hafta önceden bildirim yapmalısınız. Tabii bunun da istisnaları mevcut, Altınok “Kimi durumlarda şirketler ve çalışanlar ortak bir tarihte karar kılıp ihbar süresi dolmadan ayrılmak konusunda anlaşabiliyorlar” diyor. İhbar süreleri ve istifa sürecinin yasal detayları için İş Kanununa bir göz atmakta fayda var.

Yeni bir iş, yeni bir başlangıç ve heyecan demek olsa da; beraberinde her zaman mutluluk getirmeyebiliyor. Beyza Altınok, “Bazı kişiler iş değiştirdikten hemen sonra yeni bir iş arayışına başlarlar, hatta kimileri eski işlerine geri dönerler” diye konuşuyor. Ayrıldığınız işinize geri dönebilmenin yolu ise ayrılık sürecini iyi yönetebilmenize bağlı. Yoksa, kravatı kafanızdan geçirip patronunuza içinizi dökerek ayrıldığınız eski şirketiniz, sizi tekrar işe almak konusunda pek istekli olmayabilir. Bunu yapabiliyorsanız, lütfen bize yazın.

 

Benzer Yazilar

2016 Yılının En Beğenilen Kadınları

Ahmet DOĞDU

En İyi Arkadaşına Aşık Erkeklerin Bileceği 6 Durum

Çalışan Erkekler İçin Sosyal Etkinlik Önerileri

İki Aşk Arasında Kalanlar Dikkat! Nasıl Karar Vermeli?

Yılbaşında Sevgilinize Hediye Edebileceğiniz En Çekici 5 Kadın Parfümü

Erkekler İçin Hobiler

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz