Image default
Kapak

Yeni İş Ararken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Birçoğumuz, asıl yapmak istediği işi yapmadığı veya daha iyi pozisyonlarda, alanlarda çalışmak istediği, kendini geliştirmek istediği için zaman zaman yeni bir iş arayışına girmektedir. Peki mevcut işimizde mutsuz olduğumuz, daha iyisini hakkettiğimizi düşündüğümüz veya iş yerimizde çeşitli sorunlar yaşadığımız için, bizi daha mutlu edecek yeni bir iş ararken dikkat etmemiz gereken noktalar nedir?

Ne İstediğinize Emin Olun

Öncelikle ne istediğinizden, nasıl bir işte çalışmak istediğinizden emin olmalısınız. Sizi maddi ve manevi olarak tatmin edeceğini düşündüğünüz noktaları sıralayın. Uzun ve kısa vadeli kariyer planınızı yapın ve bu plana sadık kalarak hareket etmeye çalışın. Kariyerinizde ilerlemek ve bir sonraki işinizin sizi bir üst basamağa çıkaracak bir pozisyonda olmasını istiyorsanız, bir sonraki adımınızı buna göre atmalı ve yeni işinizi ararken yapacağınız tercihlerinizi buna göre yapmalısınız.

Sabırlı Olun

İş ararken her zaman istediğimiz iş karşımıza çıkmayabilir. Hatta yeni işimizi bulmamız beklediğimizden uzun zaman bile alabilir veya gittiğimiz birçok görüşme olumsuz sonuçlanmış bile olabilir. Ancak bu süreç sizi yıldırmasın ve sabırlı olun. Ne istediğinizi bildiğiniz sürece, aradığınız iş fırsatıyla mutlaka karşılaşacaksınız.

Aynı Hataya Düşmeyin

Mevcut işinizde sizi mutsuz eden koşullara sahip veya çalışmak istemediğinizi hissettiğiniz bir başka işe girerek daha önce yapmış olduğunuz hatayı tekrarlamayın. İlk başta size sunulan koşullar, iş kolu, pozisyon içinize sinmiyorsa, çok kısa süre sonra burada da mutsuz olmanız kaçınılmaz olacaktır. Önceliklerinizi yeniden gözden geçirin, çalışma hayatınızda nelere önem verdiğinizi düşünün ve bunları karşıladığına emin olduğunuz bir işe girin.

Özgeçmişinizi Güncelleyin

Sizi daha mutlu edeceğinize inandığınız, kendinizi geliştirebileceğiniz bir iş ilanı buldunuz diyelim. İş başvurunuzu yapmadan önce, özgeçmişinizin güncel olduğuna dikkat etmelisiniz. Böylece başvurunuzu yaptığınızda, sizinle ilgili daha çok bilgiye, yetkinlikleriniz ve tecrübelerinizi daha iyi anlayabileceklerine emin olabilirsiniz. Unutmayın ki, başvurunuz sırasında kendinizden, geçmiş tecrübelerinizden, bilgi birikiminizden ne kadar iyi bahsetmiş olursanız, görüşmeye davet edilme şansınız o kadar artacaktır.

Benzer Yazilar

Baba İçin Alına En Güzel Hediyeler

Ahmet DOĞDU

Benimle Delirir misin?

Ahmet DOĞDU

Kağıt Heykeller

Ahmet DOĞDU

Erkek isimleri

Ahmet DOĞDU

14 Kaçılacak Kadın Sözü

Editor

Şömine Kavramı Değişiyor

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz