Image default
Garaj

Yeni Nesil Arazi Araçları

Dünya çapında oldukça geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan ve özellikle performansları ile dikkat çeken yeni nesil arazi araçlarının bazı özelliklerini aktarmak suretiyle performansları ile ilgili azda olsa fikir sahibi olunması amacı ile bir yazı derlemeye karar verdik.

Örneğin; bu sınıfın en dikkat çeken araçlarından V6 motora sahip inanılmaz bir torka sahip Amarok’tan birkaç özellik sunalım. Firma ‘3 litrelik hacme sahip 224 beygir gücünde 6 silindirli V motorlu araç en zorlu koşullarda bile kullanıcısını yarı yolda bırakmıyor.’ Diyerek aracı ifade etmektedir.

Toyota’nın Hilux modeli ise; ‘2.8 litre D-4D dizel motorla güç ve yakıt verimliliği en üst noktaya çıkarılırken gürültü seviyesi de önemli ölçüde düşürülmüştür. Araç daha fazla devir aralığında maksimum torku üretir ve bu sayede emsalsiz bir hızlanma performansı sağlar.’ diyerek kendini dile getirmektedir.

Diğer bir araç ise ‘Isuzu D Max dünyanın en kaliteli dizel motorlarını yaratan ISUZU mühendisleri, D-MAX için tüm yeteneklerini sergilediler ve 120kw/400Nm/1400-2000rpm düz tork sağlayan, çift turbo beslemeli, 2,5 litrelik bir performans canavarını motor kaputunun altında hapsettiler.’ demektedir. ‘Böylece gelmiş geçmiş en yüksek torka sahip D-MAX motoru ortaya çıktı.’ ifadesi ile motor hakkında bilgi vermekteler.

Mitsubishi ise L200 modelini; ‘gücü verimlilikle birleştiren 2,4 litre MIVEC dizel motoru, 181 PS(3.500 rpm) güç ve 430 Nm(2.500 rpm) tork değerlerine ulaşırken aynı zamanda yakıt ekonomisi ve düşük CO2 emisyonu da sağlıyor.’ diye tanımlamaktadır.

FIAT Fullback için; ‘maksimum güç ve maksimum hafifliği birleştiren alüminyum motor’a sahip ilk pick-uplarından biridir. 6 ileri manuel şanzıman ya da 5 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman seçenekleri ile sunulmaktadır.’ diyerek araç hakkında bilgi vermektedir.

Ford Ranger ise; ‘her yere gidebilen ve her işi yapabilen bir pick-up araç olarak saygınlık kazandı. Yeni Ranger bir dizi tasarımgüçfonksiyonellik ve teknoloji geliştirmesi ile bu saygınlığı artırmaya hazırlanıyor. Kanıtlanmış kullanım kolaylığı ve sürüş keyfi özelliği olağanüstü performans ve yakıt verimliliği, bir dizi harika teknoloji ve gelişmiş tasarım ile bütünleşiyor.’ demektedir.

 

Benzer Yazilar

BMW E-SCOOTER

Ahmet DOĞDU

Peugeot HR1 Concept

Ahmet DOĞDU

2014 Chevrolet Corvette Stingray

Ahmet DOĞDU

2018 Paris Otomobil Fuarı

Editor

Spor Arabaları Kullanmak Bir Sanattır

Ahmet DOĞDU

Maserati Grancabrio MC

Ahmet DOĞDU