Image default
Sportaküs

Yeşil Çay Etkisi İle Yağ Yakma

Kilo vermenin sağlanabilmesi için bir gün boyunca yiyeceklerden ve içeceklerden almış olduğunuz kalorilerin gün içerisinde daha fazla yakılması gerekmektedir. Aradaki farkı eğer 500 ve 700 kalori arasına sabitlerseniz bir haftada yaklaşık olarak 1 kilo verebilirsiniz. Özellikle bu rakam hızlı kilo vermek isteyen kişiler için kulağa pek hoş gelmeyebilir ancak bu şekilde sağlıklı ve yavaş bir şekilde verilen kilolar kalıcı olur. Daha hızlı kilo verebilmek için ise almış olduğunuz günlük kalori miktarını düşürmek yerine gün içerisinde daha fazla egzersiz yapabilirsiniz. Yağ yakan yiyecekler olarak adlandırılan bazı besinler ise metabolizmanızın hızlanmasını sağlayarak gün boyunca dinlenir halde yakmış olduğunuz kalorilerin miktarını arttırarak diyetinize yardımcı olabilmektedir. Metabolizmanızın hızlanması ise size yaklaşık olarak günlük 100 ve 200 kalori arasında avantaj sağlar. Bu yiyecekler ise size kilo vermek adına birer mucize olarak düşünülmemelidir fakat özellikle spor yapmak için yeterince vakit bulamayan kişiler için de haftalık 700 ve 1400 kalori küçümsenecek bir rakam değildir.

Yağ yakan yiyecekler içerisinde bir çok besin maddesi yer almaktadır ancak kişiler bu besin maddelerini tercih ederken sağlık koşullarına uygun olup olmadığına dikkat etmelidir. Yeşil çay içerisinde bulunan ECGC bileşenleri sinir sisteminin ve beynin daha çok çalışmasını sağlayarak dinlenilen halde yakılan kaloride artış gözlemlenmesini sağlar. Yeşil çay yağ yakımını arttırıcı özellikleri sayesinde en çok tercih edilen içecekler içerisinde bulunmaktadır. Yeşil çayın içerisinde kateşinler ve kafein bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ise kateşinin ve kafeinin yağ yakımını hızlandırdığına yönelik olmuştur. Bunun yanı sıra yeşil çayın termojenik etkisi sayesinde metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ dokusunda artış görülmesini engelleyerek yağ yapımını baskılamış olduğu ve yağ emilimini azaltmış olduğu bilimsel araştırmalar sayesinde doğrulanmıştır. Herhangi bir kalp rahatsızlığı olmadığı taktirde günde 2 ya da 3 bardak yeşil çay içmenin yağ yakımını arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Yağ yakımınıza katkı sağlayacak diğer bir ürünler içerisinde ise; kırmızı biber, zencefil, süt, zaytinyağı, portakal, greyfurt, yumurta, somon, sarımsak, yulaf, keten tohumu, ceviz, soya fasülyesi, bal, sirke, mercimek ve esmer pirinç bulunmaktadır.

Benzer Yazilar

Protein Tozu Nedir?

Editor

Spor Yapan Erkekler İçin Beslenme Programı

Editor

At Yarışları ve Bahis

Ahmet DOĞDU

Yağ Yakıcılara Bir de Bu Yönden Bakın

Editor

Vücut Tipine Göre Spor Yapmak

Ahmet DOĞDU

Halı Sahada Kazanmanın Püf Noktaları

Ahmet DOĞDU