Image default
Kapak

Kısıtlı Bütçeyle Yılbaşı Alışverişi

 Kısıtlı Bütçeyle Yılbaşı Alışverişi

İşsiz, işli, kendi işinizin patronu veya uzun zamandır zam alamamış da olsanız; muhtemelen ekonomik olarak tüm dünyayı etkileyen darboğazın ucu size de bir şekilde dokunuyor. Öte yandan, yılbaşı demek hediye demek. “Param yok” diyerek işin içinden sıyrılmak kolay değil. Aslında bu tabii mümkün, ama hem az para harcamak hem de sevdiklerinize çok pahalı gibi görünen armağanlar almak istemez misiniz? Hesaplı ve akıllı alışverişin uzmanlarından Andrea Woroch, yeni yıl için en favori tavsiyelerini bizimle paylaşıyor.

1. İnternetten alın
Yılın bu zamanları internetten yapılan alışverişin zirve yaptığı bir dönemdir. Hem kalabalıkla uğraşmak zorunda kalmazsınız, hem de fiyat karşılaştırması yaparak en uygun fiyatları yakalayabilirsiniz. Sene sonu kampanyalarını takip etmeyi ve akakce.com gibi fiyat karşılaştırma sitelerinden faydalanmayı ihmal etmeyin.

2. Sosyalleşin
Büyük mağazaların Twitter, Facebook hesaplarını takibiniz altına alın. Pek çok marka, sosyal medyadaki takipçileri için özel indirim ve kampanyalar yapabiliyor.

3. Fırsat sitelerini takip edin
Son dönemde çığ gibi büyüyen “günlük fırsat” çılgınlığından payınıza düşeni henüz almadıysanız şimdi tam zamanı! Şehir Fırsatı ve Grupanya gibi fırsat siteleri her çeşit ürün ve hizmette %90’a varan indirimler sunabiliyor. Her sabah bir göz atmakta fayda var.

4. Fiyat araştırması yapın
Birinci maddede değindik, ama tekrar bahsetmekte fayda var. Satın almayı planladığınız ürünün fiyatını olabildiğince fazla kaynaktan araştırın. Büyük harflerle ilan edilen “kampanya” fiyatları bazen yanıltıcı olabiliyor. Fiyat araştırmasına ne kadar çok zaman ayırırsanız, genellikle o oranda tasarruf edersiniz.

5. Haklarınızı bilin
Dün satın aldığınız bir ürünü bugün başka bir mağazada daha ucuza mı buldunuz? Eğer şansınız varsa, aradaki fiyat farkını (ve hatta fazlasını) geri alabilirsiniz. Artık pek çok büyük mağaza “en ucuz fiyat garantisi” veriyor. Yani, başka bir satıcının daha ucuza sattığını belgelediğiniz ürünlerde, aradaki fiyat farkını fazlasıyla cebe atmanız mümkün olabiliyor. Bu da demek oluyor ki, alışveriş bittikten sonra bile gözünüzü açık tutun.

6. Daha az popüler muhitlerden alışveriş yapın
Elbette siz de -diğer on binlerce müşteri gibi- en işlek caddedeki en ışıltılı mağazadan alışveriş yapmak istiyorsunuz. Ancak bilmelisiniz ki, bunun bir bedeli var. Şehrin merkezinden biraz daha uzakta kalan ve daha az “parlak” mağazalarda aynı ürünleri daha uygun fiyata bulursanız şaşırmayın. Çevre yollarının üzerinde pıtrak gibi çoğalan “fabrika satış mağazaları” da cebinizin dostu olmaya aday fiyatlarla yolunuzu gözlüyor olabilir.

7. Kartlanın
Hayır, sadece kredi kartından bahsetmiyoruz. Büyük perakendecilerin kendi müşterilerine özel olarak sunduğu kulüp ve sadakat kartları, yılbaşı gibi özel dönemlerde çok işe yarayabiliyor. Puan kazanımı, hediye çekleri ve özel indirimler için cüzdanınızda plastiklere yer açın. Bu kartlar hem ücretsiz, hem de ne zaman ihtiyaç duyacağınız hiç belli olmaz.

Photo Credit: @iStockphoto.com/nixite

 

Benzer Yazilar

YAZ ERKEK MODASI

Ahmet DOĞDU

Dijital Sektörde Erkekler Mi Daha Başarılı Kadınlar Mı?

Ahmet DOĞDU

Arşiviniz için Filim Önerileri

Ahmet DOĞDU

Erkek Yemek Yapar Mı?

Ahmet DOĞDU

Teknoloji Delisi misiniz?

Ahmet DOĞDU

Şömine Kavramı Değişiyor

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz