Image default
Erkek Sağlık

Yürüyüş Yapmanın 5 Faydası

Yürüyüş uzmanlar tarafından tavsiye edilen sporların en basiti arasında yer almaktadır. Özellikle günde 10000 adım atmak insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Yürüyüşle Sağlıklı Bir Yaşam

Yürüyüş yapmanın faydalarını kısaca ele almak gerekirse ilk sırayı insan ömrünü uzatması alır. Her gün düzenli yürüyüş yapanların yürüyüş yapmayanlara oranla daha uzun yaşadığın yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Yürüyüş sporunun ikinci faydası ise kilo kontrolü konusundadır. Kilo almanın temel sebebi alındığından az kalori yakmaktır. Kalori yakmanın en basit yolu ise yürüyüştür. Her gün düzenli olarak yapılan yürüyüş metabolizmayı da hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Yürüyüş sporu, sağlığa en yararlı spor türlerinden.

Kalp Sağlığı İçin Düzenli Yürüyüş Önemli

Yürüyüşün üçüncü faydası ise kalp ve ciğerleri korumasıdır. Her gün yirmi beş dakika düzenli ve hızlı şekilde yapılan yürüyüşler kalp sağlığınız için önemlidir. Özellikle yüksek kollestrol, yüksek tansiyon için oldukça önemli olan yürüyüşler her gün düzenli şekilde tekrarlanmalıdır.

Yürüyerek Kilo Verin

Kilo vermek için yürüyüş yapanların çok sorduğu bir soru olan 1 saatlik yürüyüşte kaç kalori yakılır sorusuna ise kesin bir cevap vermek doğru değildir. Çünkü bu durum yürüyüş hızı ve kilo başta olmak üzere pek çok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir.

1 saatlik yürüyüştekaç kalori yakılır?

Sağlıklı Kaslar İçin Yürüyüş

Yürüyüş sadece kilo vermek için faydası olan bir spor değildir, sindirim sistemini düzenleyerek bağırsakların işlevselliğini arttırmak yürüyüşün beşinci faydasıdır. Yürüyüş kasları kuvvetlendirerek kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bu sebeple özellikle belli yaştan sonra kemik erime riski olan kişilerin her gün düzenli yürümesi oldukça önemlidir.

Günde 7 Km Yürüyüş Yapılmalı

Yürüyüş yapmanın altıncı faydası olarak ise kronik ağrıların azalması sayılabilir. Özellikle bel ve boyun bölgelerinde görülen ağrılar yürüyüşle en aza indirgenebilir. Doktorlar tarafından yürüyüş önerilenlerin merak ettiği bir soru da günlük kaç kilometre yürümeli sorusudur. Dünya sağlık örgütüne göre günde on bin adım atmak gerekmektedir. On bin adımda yaklaşık olarak yedi kilometreye tekabül etmektedir. Bu sebeple bu soru için yedi kilometre cevabı verilebilir.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Nadir Görülen Sorun: Geç Boşalma

Ahmet DOĞDU

Renklerle Cinsellik

Ahmet DOĞDU

Seks Yaparken İnsanların Başına En Çok Gelen Utandırıcı Durumlar

Ahmet DOĞDU

Erkek Dedi ki

Ahmet DOĞDU

Çocuk Sahibi Olmak İçin Daha Az Patates Yiyin

Ahmet DOĞDU

Yakanızdaki Düşman: Kepek

Ahmet DOĞDU