Image default
Genel

Yüzyılların Geleneği Boğa Güreşleri Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünyanın vahşet olarak gördüğü ama İspanyollar için yüzyıllardır devam eden bir tutku olan Boğa Güreşleri, ülkenin önemli bir turizm gelirini oluşturuyor.

İspanya’nın Pamplona kentinde her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında yapılan, arenaya çıkacak boğaların insanlarla birlikte sokakta koşturmasıyla ün salan San Fermin Festivali’nin kente sağladığı ekonomik kaynak, 20 milyon Euro’nun üzerinde gösteriliyor.

İspanya’ya gitmişken Boğa Güreşi izlemeyi tercih edenler turistlerin, güreş boyunca arenadan çıkamayacaklarını ve bu kanlı gösteriye katlanmak zorunda kaldıklarını unutmaması gerekir. Cesaret edip izlemek isteyenlerin ise, güreş hakkında bazı önemli ayrıntıları bilmesinde fayda var.

BOĞA GÜREŞİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İspanya’nın birçok şehrinde yasaklanan ve hayvan hakları koruyucuları tarafından protesto edilen bu geleneğin ilginç bir ortaya çıkış hikayesi var.

1700’lü yılların başlarında Kraliyet Binicilik Derneği üyeleri spor müsabakalarında, atın üstünde ellerinde kılıçla boğayı devirmeye çalışıyordu. Yine bir müsabaka günü, boğa tam atı devirecekken tribünden atlayan bir kişi boğanın dikkatini çekmeye çalıştı ve boğayı şapkasıyla oyaladı. Bu durum karşısında seyirci coşkuyla ayaklandı ve alkış tutmaya başladı. Böylece, İspanya’da yüzyıllarca devam edecek olan Boğa Güreşleri başlamış oldu.

BOĞA GÜREŞİ VE KÜLTÜRÜ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

*Boğalar, özel boğa çiftliklerinde yetişir, bakıcı boğanın davranışlarına göre hepsine numara verir. Federasyon, güreşten önce bu çiftliklere gelir, seçilen boğalar bir önce arenaya gelir, matadorlar kura ile boğasını seçer ve bir öncesinden boğayı görür.

*İyi bir matador, boğanın gözünden nasıl bir boğa olduğunu anlama kabiliyetine sahiptir.

*İspanya’da matadorluk çok önemli meslektir, saygı duyulur, çok kazançlıdır.

*Ünlü matador Jose Tomas Meksika’da yaralanıp hastanelik olur, doktor komadan çıkan matadora artık bu işi yapamayacağını söyler ve bunun üzerine Tomas beni öldürün daha iyi cevabını verir. Matador için bu meslek vazgeçilmezdir.

*Matadorların kıyafetleri özenle işlenir, darbelere karşı korunması için çok kalındır, fiyatı 5 bin dolardan başlar.

*Matador arenada 20 dakika içinde boğayı öldürmek zorundadır.

*Boğanın ölüp ölmeyeceğine seyircinin karar verme yetkisi vardır. Seyirci boğanın öldürülmesine istemezse matador öldürmez.

*Boğa kırmızıya saldırır bilgisi kesinlikle yanlıştır. Boğalar renk körüdür, sese hışırtıya giderler.

*Matadorun elindeki bezin kırmızı olmasının sebebi Mitra dinindeki kanı çağrıştırmaktır ve güreşirken boğanın kanı görünmesin diye kırmızı kullanılır.

*Mitra dininde boğanın kanı kutsal olduğu için askerler savaştan önce kanı yüzlerine sürermiş, hala buna inanıldığı için İspanyollar boğanın kanını yüzlerine sürer.

*Güreş sırasında matadora saygısızlık olmasın diye arenanın kapıları kapatılır ve kimse dışarı çıkamaz.

*Güreşi izleyeme gelenler boğayı değil matadoru tutar, güreşe gelen hayvanseverlere diğer izleyicilerin saldırdığı olmuştur.

*Matador çok iyi güreşirse boğanın kuyruğu ve kulakları matadora verilir, matador arenada seyircinin omuzlarına çıkarılır. Ölen boğa arenada at arabası ile sürüklenir ve eti yenir.

*İspanya’da gecikmesi imkansız olan tek şey Boğa Güreşlerinin başlama saatidir. Kral bile geliyor olsa güreş saatinde başlar.

*İspanya’da Boğa Güreşleri kazası yüzünden doktorlar dikiş atma konusunda ustalaşmışlardır.

*İspanya’da önceleri arena yakınlarında hastane yoktu, ünlü bir matador olan Pakir arenada hastanelik olup öldüğü için artık arenaların yakınında hastaneler var.

*Boğa Güreşi sadece İspanya’da değil Meksika, Fransa ve Portekiz’de de yapılır.

*Barselano ve Kanarya Adalarında Boğa Güreşleri yasaklanmıştır.

*İspanya’da boğa kritiği yapan yazarlar vardır fakat güreşleri olumsuz yönde eleştirmek zordur, çünkü halk için kutsal kültürel bir gelenektir.

Benzer Yazilar

Bu Yaz Yapmanız Gereken 4 Şey

Editor

Erkekler İçin Bakım Ürünlerindeki Son Yenilikler

Ahmet DOĞDU

Kadınlar İçin Daha Çekici Olmak Mı?

Ahmet DOĞDU

Tarzlarıyla Fark Yaratan 5 Ceo

Ahmet DOĞDU

Erkek Cinselliği İlgili Doğru Bilinen 5 Yanlış

Ahmet DOĞDU

Sevgilisinin Ailesiyle Tanışacak Erkeklere Tavsiyeler