Image default
Erkek Sağlık

Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi kilonun da fazlası hem vücut sağlığı hem de ruh sağlığı açısından zararlıdır. Zayıflamak için birçok yöntem vardır ancak bazı temel kurallara uyulmadığı takdirde uygulanan diyet listeleri ya da yapılan egzersizler çok da olumlu sonuç vermemektedir. Dolayısıyla da fazla kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak ve zayıflamak için yapılması gerekenler bir bütün olarak uygulanmalıdır.

1-haftada-5-kilo-nasil-verilir.jpg

Bol Sıvı; İlk Adım

Zayıflamak için uyulması gereken ilk ve en önemli kuralların başında bol sıvı tüketmek gelmektedir. İnsan vücudunun büyük bir kısmı su ile kaplıdır bu nedenle de organların işlevlerini yerine getirebilmesi ve vücuttaki fazla yağ oranını yakabilmesi için suya ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle de hem zayıflamak ve formda olmak için hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmak için günde en az üç litre su tüketimi yapılması gerekmektedir.

erkek_kilo_verme.jpg

Hareketsiz Vücut Erimez, Şişer

Sağlıklı bir şekilde zayıflamanın bir diğer kural ise düzenli ve doğru spor yapmaktır. Hareket etmeyen vücut bir zaman sonra ham bir hale gelmektedir bu nedenle de vücut içinde biriken yağ zaman içinde vücuda tamamen yerleşmektedir ve spor yapmayan vücut hareketsizlikten dolayı kaslar çalışmadığı için vücutta kilo kaybı ve zayıflama gözlenememektedir. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için egzersizler bu süreçte önemli rol oynamaktadır.

spor-yapan-erkek.jpg

Düzenli ve Dengeli Beslenme Metabolizmayı Hızlandırır

Az yemek yemek çok kilo vermek demek değildir. Az yemek yerine düzenli, dengeli ve doğru beslenmek kilo verme sürecini hızlandırırken aynı zamanda sağlıklı bir hale getirmektedir.

Zayıflamak için öncelikle öğünler atlanmamalıdır. Aksi takdirde vücut uzun süre aç kaldığında metabolizma yavaşlayacağından dolayı yağ yakımı da durma noktasına gelmekle birlikte bir süre sonra vücut kilo almaya başlayacaktır.

Vücut metabolizması akşam saatlerinden sonra yavaşlamaktadır bu nedenle de akşamları en geç 7’den sonra yemek yenmemeye özen gösterilmelidir.

Zayıflama sürecinde gelişigüzel diyet listeleri bu süreçte hızlı kilo verdirse dahi sağlığı olumsuz yönde etkileyerek bir süre sonra vücudun kilo almaya meyilli olmasına nede olmaktadır. Diyet listesi kullanılacak ise uzman bir diyetisyene başvurularak onun tavsiye ettiği zayıflamak için diyet listesi diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır.

Benzer Yazilar

Personel Training ile Kaslı Bir Vücuda Sahip Olun

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde İdrar Kaçırma Nedenleri

Ahmet DOĞDU

Erkekler Neden Çok Horlar ?

Ahmet DOĞDU

Prostat Kanserinin Yayıldığı Nasıl Anlaşılır

Ahmet DOĞDU

Daha Yakışıklı Olmak için 10 Sağlıklı Alışkanlık

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti)

Editor

Yorum Yaz